Menu

Görsel İşleme Programları – 12. Hafta

GÖRSEL İŞLEME PROGRAMLARI

Kazanımlar:
BT.5.4.1.1. Görüntü dosyası biçimlerini bilir.
BT.5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.

Merhaba sevgili öğrenciler ve meslektaşlarım.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5.Sınıflar için hazırlamış olduğum İletişim Teknolojileri ve İşbirliği  sunumu aşağıda yer alıyor. Dersimi de tamamen bu slayt üzerinden işliyorum. Sunumu ve öğrencilerin deftere yazması gereken önemli notları da yazımızda bulabilirsiniz.

SUNUM

DEFTERE YAZILACAKLAR

ETKİNLİKLER

ETKİNLİK 1

GÖRSEL İŞLEME PROGRAMLARI

GÖRÜNTÜ DOSYASI BİÇİMLERİ

 • Fotoğraf: Dijital olan veya dijital olmayan makinelerle çektiğimiz görüntülere fotoğraf denir.
 • Çizim: Fırça, kalem, boya veya bilgisayar ile yapılan çizimlere resim ya da çizim denir.
 • Görsel: Fotoğraf, resim ve çizimlere ise genel olarak görsel denir.
 • Bitmap: Bitmap resimler piksel adı verilen noktalardan oluşmaktadır. Bu nedenden dolayı bitmap resimler büyütüldüklerinde bozulma yaşanır.
 • Vektör: Kare, üçgen, dikdörtgen gibi eğri ve çizgileri kullanarak ortaya çıkarılan resimlerdir. Bu tür çizimler, resim büyütüldüğünde herhangi bir bozulmaya uğramazlar.
 • Dijital Resim Formatları: Günümüzde teknoloji ilerledikçe; görselin kalitesi, boyutu gibi etkenlere bağlı olarak çeşitli dijital resi m formatları oluşmuştur.
  Örnek: Bmp, Gif, Jpg, Eps, Tiff, Psd, Png, Pdf…

GÖRSEL İŞLEME PROGRAMLARI

 • Paint: Microsoft’un Windows işletim sistemli bilgisayarları içerisinde varsayılan olarak<kullanıcılara sunulan ücretsiz bir grafik programıdır. İlk defa Microsoft tarafından geliştirilmesinden sonra MS Paint, Windows’un her yenilenen sürümü içerisinde yer almıştır.
 • Canva: Kullanıcıların sosyal medya grafikleri, sunumları, posterleri ve diğer görsel içerikleri oluşturmasına olanak tanıyan bir grafik tasarım platformudur. Web’de ve mobilde kullanılabilir ve milyonlarca resim, yazı tipi, şablon ve illüstrasyonu entegre eder.
 • Gimp: Tamamen ücretsiz ve çapraz platform destekli, piksel tabanlı grafik yazılımıdır. GIMP esasen Linux işletim sistemi dağıtımlarındaki grafik editörü ihtiyacını karışlamak için hazırlanmıştır.
 • Google Çizimler: kişisel bilgisayarınızda web tarayıcısı üzerinden çizimler yapabileceğiniz, daha önceki çizimlerinizi düzenleyebileceğiniz, çizimlerinizi farklı dosya ve görüntü formatlarında(pdf, jpg, png, svg) indirebileceğiniz ve farklı kullanıcılarla ortak çizimler yürütebileceğiniz tamamen ücretsiz kullanım sunan bir çizim programıdır.
Beğen  7
Yazar

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir